Windy są niekiedy wymagane przez prawo do eksploatacji nowego apartamentowca.

Choć rygory budowlane nie zmuszają developera do wstawienia windy w budynku mieszkalnym, który ma mniej jak cztery piętra to jednak, część z nich, pragnąc zwiększyć prestiż inwestycji, decyduje się zainstalować dźwigi.

W efekcie podnosi to standard każdego lokalu, bezpośrednio wpływając na jego cenę, zwłaszcza wtedy, gdy na rynku brakuje tego typu lokali.

Po drugie, powiększa się grono osób, chętnych na zakup mieszkań, na ostatniej kondygnacji. Jeśli jeszcze brak dźwigu nie przeszkadza klientom w pełni sprawnym, to już mozolna droga na ostatnie piętra bloku, będzie sporym wyzwaniem dla osoby starszej, niepełnosprawnej czy rodziców posiadających małe dzieci. Dodatkowo, instalacja windy we współcześnie stawianym budynku, to jeden z wyznaczników, określający przynależność do zaawansowanej cywilizacji technicznej.

W rzeczywistości, nie ma bowiem najmniejszych ograniczeń, oprócz kwestii pieniędzy, by w nowo zaprojektowaniu bloku, nie było zainstalowanej windy. Oczywiście, ze względu na wysokie i wciąż rosnące ceny nieruchomości, obecność dźwigu w budynku, w którym planujemy nabyć mieszkanie, ma drugorzędne znaczenie. Korzystają na tym przede wszystkim deweloperzy, którzy tną koszty na wszystkim, co możliwe i na czym szczególnie nie zależy ich potencjalnym klientom. Przekłada się to na chorą oszczędność miejsca i metrów kwadratowych, niezbędnych do zbudowania szybu dla windy oraz funduszy na zakupu przyzwoitej jakości dźwigu. Swoista krótkowzroczność inwestorów oraz samych kupujących, którzy w zdecydowanej większości są w sile wieku, doprowadziła do patowej sytuacji. Znaczna część postawionych w ostatnich latach domów mieszkalnych, szumnie nazywanych apartamentowcami, nie została wyposażona w tak zasadniczy sprzęt, jak dźwigi osobowe. Z pewnością w dłuższej perspektywie czasu, tego typu chore oszczędności, zdecydowanie wpłyną na wygodę życia w źle zaprojektowanej przestrzeni. Brak dostępu do windy, odczują wszyscy mieszkańcy, wraz z mijającym czasem, starością i zwykle towarzyszącym pogorszeniem stanu zdrowia. Na koniec okaże się, że jedynym rozwiązaniem, będzie wyprowadzka lub zamknięcie się w mieszkaniu, znajdującym się na ostatnich piętrach budynku, bez dostępu do windy.

Leave a Reply