Kupujemy ekran projekcyjny – jak wybrać?

Kupujemy ekran projekcyjny - jak wybrać?

Używając projektor w firmie lub w szkole, początkowo stawiamy go na biurku i wyświetlamy obraz na najbliższym wolnym kawałku ściany. Po jakimś czasie jednak, decydujemy się zakończyć „prowizorkę” i podejmujemy decyzję o stałej instalacji rzutnika, najczęściej na suficie. Pojawia się wtedy pytanie: czy naszą instalacje powinniśmy powiększyć także o ekran projekcyjny, a jeśli tak, to o jaki?

Odpowiedź na pierwszą część pytania brzmi: oczywiście tak! Każdy ekran zwiększy nam jasność obrazu przynajmniej dwukrotnie w stosunku do ściany. Jeśli ekran projekcyjny będzie posiadał czarne obramowanie, to ze względu na właściwości ludzkiego oka, wyraźnie poprawi się kontrast oglądanego obrazu.

Proporcje szerokości do wysokości ekranu powinny być takie same, jak proporcje obrazu wyświetlanego przez projektor, przy jego podstawowej rozdzielczości. Obecnie najbardziej popularny format, jaki powinny mieć ekrany projekcyjne, w biurach to 16:10 (WXGA). Bardziej zaawansowane projektory mogą posiadać rozdzielczość FullHD, gdzie obraz ma proporcje 16:9. Cały czas są jednak produkowane projektory o formacie Ekran projekcyjny powinien mieć szerokość odpowiednią do jasności projektora. Popularne biurowe projektory posiadają jasność w granicach 2000 – 3000 lumenów, co pozwala na uzyskanie w miarę wyraźnego obrazu o szerokości ok. 2m. Ekrany projekcyjne o szerokości powyżej 3 metrów, przy przeciętnych warunkach zaciemnienia, będą potrzebowały projektora o jasności ok. 5000 lumenów, czyli projektora ze zdecydowanie wyższej półki, o kilkakrotnie wyższej cenie.

Pod względem budowy ekrany projekcyjne możemy podzielić na rozwijane i na stałe (ramowe). Jeśli posiadamy ścianę, która będzie mogła być na stałe zarezerwowana do projekcji, wybierzmy ekran ramowy. Przy podobnej cenie, będziemy posiadać ekran o zdecydowanie lepszych parametrach. Ekrany ramowe mogą posiadać ramę pokrytą czarnym welurem, dzięki czemu obraz będzie precyzyjnie odseparowany od ściany.

Ekrany elektryczne są przeważnie standardowo sterowane przełącznikiem naściennym. Opcjonalnie można nimi sterować pilotem radiowym. Ekrany czołowych marek mogą posiadać także opcje sterowania z poziomu projektora (trigger). W momencie włączenia rzutnika,ekran elektryczny samoczynnie się rozwija, gdy projektor wyłączamy ekran zwija się do kasety. Ekrany mogą też mieć możliwość zintegrowania z centralnymi systemami sterowania.

Pod względem rodzaju mocowania, ekrany projekcyjne przeznaczone do stałych instalacji mogą posiadać mocowanie ścienne albo sufitowe. Jeśli dysponujemy stosunkowo niskim pomieszczeniem lub zależy nam wyglądzie naszej instalacji, dostępne są ekrany elektryczne przeznaczone do zabudowy w suficie. Ekran w stanie spoczynkowym nie jest właściwie widoczny, dopiero po uruchomieniu wysuwa się z powierzchni sufitu. Dopełnieniem takiej instalacji może być winda, chowająca w suficie także projektor.


Ocena: 4/5 (2 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 52.100826, Długość geograficzna: 21.042772300000024

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 50 (ostatnio: 23.12.2020 21:48:55)
  • yahoo: 3 (ostatnio: 08.10.2016 20:48:34)

Podlinkuj wpis:

Leave a Reply