Jaki ekran wybrać do kina domowego?

Jaki ekran wybrać do kina domowego?

Propozycja ekranów do kina domowego jest coraz bogatsza i zróżnicowana pod względem cenowym i jakościowym. W tym artykule skupię się na ekranach które mogą być wyposażeniem pomieszczenia, pełniącego również inne funkcje np. jadalni lub salonu. Ekrany do kina domowego, do pomieszczeń dedykowanych tylko do projekcji, to trochę inny temat i nim zajmiemy się innym razem.

Jeżeli dokonaliśmy wyboru projektora, znamy jego jasność i inne parametry oraz możliwości usytuowania go w naszym pomieszczeniu, możemy przystąpić do wyboru ekranu. Ekran do kina domowego powinien mieć proporcje takie, jak obraz z projektora, przy jego natywnej rozdzielczości, czyli najpopularniejszy obecnie w kinie domowym format 16 na 9.

Określając szerokość ekranu powinno się przyjąć, że nie powinna ona przekraczać 70% odległości pomiędzy ekranem, a najbliższym widzem. Naturalnie jest to wartość umowna i może zależeć od indywidualnych preferencji. Wybierając miejsce na nasz ekran do kina domowego nie możemy zapomnieć żeby jego dolna krawędź nie znajdowała się wyżej niż 0,8 – 1 m. od podłogi.

W zależności od naszych możliwości finansowych powinniśmy zadbać o to, aby nasz ekran do kina domowego posiadał czarne obramowanie obrazu. Wykorzystując cechy ludzkiego oka, sprawia ono, że postrzegamy obraz jako bardziej kontrastowy i nasycony barwami. Ekran ramowy może dodatkowo mieć ramę pokrytą czarnym welurem, co wzmacnia efekt, pochłaniając wszelkie zbyteczne, jasne refleksy.

W ekranach rozwijanych problemem bywa zachowanie perfekcyjnie płaskiej powierzchni, szczególnie w pobliżu zewnętrznych, pionowych krawędzi. W trakcie użytkowania ekranu, mają one tendencję do zawijania się do tyłu, bądź do przodu. Aby temu zapobiec, w droższych ekranach używa się linek do których zamocowane są pionowe krawędzie ekranu. Linki te, napinacze, zwijają się wraz z ekranem. Ekrany ramowe z powodu całkowicie innej budowy, są definitywnie pozbawione tych mankamentów.

Decydując się, jaki materiał powierzchni projekcyjnej powinien mieć nasz ekran do kina domowego, należy wziąć pod uwagę możliwość kontrolowania oświetlenia w naszym pomieszczeniu. O ile możemy je całkowicie zaciemnić, wybierzmy materiał szary. Kolor ten uwydatnia kontrast i lepiej odwzorowuje barwy, charakteryzuje się jednak stosunkowo niewielkim współczynnikiem odbicia (0,8-0,9).


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 52.100826, Długość geograficzna: 21.042772300000024

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 45 (ostatnio: 14.09.2020 03:27:39)
  • yahoo: 4 (ostatnio: 17.05.2016 01:19:08)

Podlinkuj wpis:

Leave a Reply